UMETNOST KAMIŠIBAJA

Ob svetovnem dnevu kamišibaj gledališča (jap. kami – papir, šibaj – gledališče ) so se učenci 1. a-razreda z učiteljicama go. Meglič in go. Bauer udeležili predstave na Slovenskem gledališkem inštitutu.

Vsestranska umetnika, pripovedovalca (kamišibajkarja) Jelena Sitar in Igor Cvetko (gledališče Zapik) sta s pomočjo različnih lesenih odrov, imenovanih butaj, in izvrstno animacijo gledalce popeljala v svet domišljije. Vsebine v njih so bile predstavljene s kreativnimi likovnimi tehnikami (risba, slika, origami, grafika …).

Učenci so se, tako kot se za tovrstno manjše komorno gledališče spodobi, ob topli spodbudi aktivno vključevali v zgodbe. Žanri, ki sta jih pripovedovalca izbrala, so bili raznoliki –  od uganke in pravljice do basni. Po končani predstavi so si učenci ogledali še razstavo razvoja gledališča na Slovenskem.

Ko so se prvošolci vrnili v šolo, so polni vtisov sami iz škatel sestavili improvizirano kamišibaj gledališče in s prstnimi lutkami poustvarjali na temo Rdeče kapice.

Kašimibajkar Igor Cvetko

Kašimibajkarica Jelena Sitar