Svet staršev

Skladno z določili Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja lahko starši za organizirano uresničevanje interesa staršev oblikujejo svet staršev.

Svet staršev sestavlja toliko članov, kolikor je oddelkov šole. Člane sveta volijo starši na roditeljskih sestankih oddelkov. Svet staršev izvoli tri predstavnike v svet zavoda.

Pristojnosti in naloge svet staršev so opredeljene v 66. členu Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, in sicer:

• predlaga nadstandardne programe,
  • daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah,
  • sodeluje pri nastajanju predloga programa razvoja vrtca oziroma šole, vzgojnega načrta, pri pravilih šolskega reda ter da mnenje o letnem delovnem načrtu,
  • daje mnenje o kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje za ravnatelja,
  • razpravlja o poročilih ravnatelja o vzgojno-izobraževalni problematiki,
  • obravnava pritožbe staršev v zvezi z vzgojno-izobraževalnim delom,
  • voli predstavnike staršev v svet vrtca oziroma šole in druge organe šole,
  • lahko sprejme svoj program dela sodelovanja s šolo, zlasti glede vključevanja v lokalno okolje,
  • v dogovoru z vodstvom šole lahko ustanavlja oziroma oblikuje delovne skupine,
  • opravlja druge naloge v skladu z zakonom in drugimi predpisi.

Sveti staršev se lahko povežejo v lokalne oziroma regionalne aktive svetov staršev. Lokalni oziroma regionalni aktivi svetov staršev lahko ustanovijo nacionalno zvezo aktivov.