OBELEŽENJE DNEVA DRŽAVNOSTI 2023

 

Zadnji dan pouka je minil v znamenju obeleženja dneva državnosti in svečane podelitve spričeval ob koncu šolskega leta 2022/23.

Učenci so drugo šolsko uro po šolskem zvočniku zaslišali himno Republike Slovenije, nato jih je nagovorila ravnateljica. V svojem nagovoru je izrazila razlog za veselje in ponos v teh dneh. Omenila je tri praznike, in sicer zadnji dan pouka, kresno noč in dan državnosti, ko izrazimo pripadnost naši domovini. Učencem je čestitala za vse uspehe, ki so jih dosegli v letošnjem šolskem letu, in pohvalila vse, ki so sodelovali pri raznih projektih in prireditvah. Učencem je zaželela, da med počitnicami počnejo tisto, za kar med šolskim letom ni bilo časa.

Sledila je spominska ura po razredih. Razredna stopnja je s pomočjo računalniške predstavitve spoznavala dogodke izpred tridesetih let, državne simbole in lepote Slovenije. Predmetna stopnja si je ogledala videofilm Osamosvojitev, ki je dostopen na spletnem portalu Zbrali smo pogum. Tako so učenci na zgoščen, poučen in zanimiv način povzeli glavne dogodke iz zgodovine slovenskega osamosvajanja. S tem so se pri učencih spodbudile vrednote, kot so enotnost, pripadnost, ponos, spoštovanje in samozavest ob uspešno izvedeni osamosvojitvi in nastanku neodvisne slovenske države.

Sledil je zabavni del. Učence je čakal izziv izdelave najdaljše papirnate verige v barvah slovenske zastave. Cilj je bil izdelati najdaljšo verigo iz papirja v pravilnem zaporedju barv slovenske zastave v določenem času. Vsak razred je izdelal svojo. Znotraj razreda so se razdelili po skupinah po štirje učenci. Da ni bilo preveč lahko, so dobili dodatna navodila. Učenci 1.–5. razreda so pri izdelovanju lahko uporabljali le eno roko in so se med seboj lahko pogovarjali, 6.–8. razred je enako lahko uporabljal le eno roko, vendar se med seboj niso smeli pogovarjati. Pred izdelavo so imeli 5 minut časa, da so se pogovorili, kako se bodo lotili izziva. Znotraj skupine so se dogovorili, kako si bodo razdelili delo in katere so najboljše strategije, da izdelajo čim daljšo verigo. Po preteku 10 minut so učenci verige združili in jih prinesli v zbornico šole, saj je bila izdelava verige tekmovalne narave na ravni cele šole. Zmagovalec je bil razred, ki je izdelal najdaljšo verigo v pravilnem barvnem zaporedju. Zmagovalni razredi so dobili simbolno nagrado v obliki sladkega presenečanja.

Izdelava papirnate verige v barvah slovenske zastave je od učencev zahtevala skupinsko delo, ustvarjalnost in sodelovanje. Učenci so se učili deliti ideje, sodelovati pri izdelavi ter si medsebojno pomagati. To je krepilo njihove socialne veščine in sposobnost za timsko delo. Poglobili so občutek pripadnosti razredni skupnosti ter naši državi.

Še zmagovalni razredi in dolžine njihovih verig v barvah slovenske zastave:

  1. b-razred (8,9 m)
  2. c-razred (11,1 m)
  3. a-razred (8,5 m)
  4. a-razred (14,2 m)
  5. c-razred (12,3 m)
  6. b-razred (12,75 m)
  7. c-razred (17,6 m)
  8. c-razred (15,7 m)

Oglejte si utrinke z letošnje spominske ure ob dnevu državnosti.

 

(Skupno 169 obiskov, današnjih obiskov 1)