POŽARNA VARNOST IN SKRB ZA ZDRAVO ŽIVLJENJE

16. 11. 2022 so bila na igrišču OŠ Prule parkirana vozila reševalcev, policistov, vojakov. Na igrišču je kar mrgolelo ljudi in tehnične opreme. Gasili so se manjši požari, reševalni pes je iskal pogrešane, reševalec je razkazoval civilno in vojaško reševalno vozilo …

K sreči ni šlo za kakšno nesrečo. Ker pa ta nikoli ne počiva, je na OŠ Prule potekal dan dejavnosti z naslovom Požarna varnost in zdravo življenje. Namen dejavnosti je bil učence 1. do 9. razreda usposobiti za pravilno in pravočasno ravnanje v primeru naravnih nesreč, kot so npr. požar in potres ter drugo.

Za vsako triletje so bile organizirane druge, starosti primerne, dejavnosti. Vsaka je trajala 20 minut, tako da so učenci tekom dneva zaokrožili med 9 različnimi dejavnostmi.

Učenci 1. triletja so spoznali poklic gasilec. S simulatorjem gašenja so se preizkusili pri gašenju. Naučili so se osnov prve pomoči – kako povezati rano in kako uporabljati defibrilator. Degustirali so sadje, likovno ustvarjali in s kvizom preverili svoje znanje.

Učencem 2. triletja je bilo predstavljeno, kako ravnati v primeru potresa.

Poklicni gasilec, g. Žiga Zupan,  jim je zaupal konkretne izkušnje, ki jih je doživel pri gašenju največjega požara v Sloveniji. Učenci so izvedeli, da je požar na Krasu trajal celih 16 dni. Pri gašenju je sodelovalo 1500 gasilcev, ki so se jim pridružili tudi vojaki, reševalci in gozdarji. Zaradi neeksplodiranih min iz 1. svetovne vojne je bilo potrebno gašenje iz zraka.

Učenci so lahko izpraznili gasilni aparat in se seznanili z osnovami prve pomoči, in sicer kako zaustaviti krvavitev ter kako uporabljati defibrilator. Okušali so bio ekološke vzorce in preizkusili svoje znanje pri reševanju kviza.

Najbolj so se razveselili obiska labradorke Gaje, ki jo je pripeljal g. Stane Sirc iz Kluba reševalnih psov Kranj. Učencem je povedal, da Gaja in drugi reševalni psi sodelujejo pri reševanju ljudi iz snežnega meteža, izpod ruševin v primeru potresa, ko se ljudje izgubijo v gozdu ali odtavajo neznano kam. Ko reševalni pes zazna zakopano žrtev, je naučen, da z dolgotrajnim laježem opozori reševalno ekipo, da je našel osebo. To je vodnik reševalnega psa z Gajo tudi prikazal. Učenci so se skrili, Gaja pa jih je našla.

Učenci 3. triletja, ki se bodo morali kmalu odločiti za nadaljnje šolanje, so podrobneje spoznali poklice vojak, policist in reševalec. Vsi trije poklici terjajo veliko poguma in humanosti.

Rajonski policist, g. Nejc Pokleka, je devetošolcem povedal, koliko intervencij ima v nočnem času in jim zaupal nekaj anekdot.

Veliko uporabnih nasvetov jim je dal tudi nekdanji vrhunski košarkar in sedanji trener, g. Dragiša Drobnjak. Učencem je dal jasno vedeti, da za uspeh ne zadošča zgolj talent. Potrebno je veliko dela, navdušenja in znanja.

Poklicni gasilec, g. Štravs, ki je reševal bolnike, ko je zagorelo v bolnici na Jesenicah, je povedal, kako je potekalo reševanje.

Učenci so bili nato seznanjeni s pravilnim postopanjem v primeru ognja v kemijski učilnici, poškodbe pri telovadbi oz. tehniki.

Nekateri oddelki so bili deležni tudi vzgoje za zdravje. Vsi so se preizkusili v reševanju kviza in se potegovali za čudovito darilo: košarkaško žogo s podpisom Gorana Dragića.

Prejeli so jo učenci 8. c in je bili neizmerno veseli.

Dejavnosti je 3. šolsko uro prekinil alarm, ki je naznanil evakuacijo. Ob zavijanju sirene so učenci v 4 minutah in 15 sekundah izpraznili šolo in s tem – čeprav je bila vaja nenapovedana – dosegli šolski rekord v času izpraznitve. Štiri simulirano pogrešane osebe so gasilci ob pomoči Gaje uspeli najti, jih oskrbeli in varno prinesli iz stavbe.

Dogajanje je bilo pestro, dinamično in zanimivo. Ob koncu dneva so bili učenci sicer utrujeni, ampak zelo zadovoljni, predvsem pa polni novih spoznanj.

Najlepše se zahvaljujemo g. Borislavu Tadiću iz podjetja Varnost 4 za organizacijo celotnega dogodka. Hvala vsem zunanjim sodelavcem, ki so si vzeli čas in učencem na zanimiv način podali mnoga zelo uporabna znanja. Predvsem pa so učenci doumeli, kako nesebično se gasilci, policisti, reševalci in vojaki dnevno izpostavljajo nevarnostim, ko rešujejo tuja življenja.  Zares so nam lahko vsem za zgled.